به گزارش روابط عمومی شرکت سرمایه گذاری خدمات صنایع روستایی عشایری جاهد، شرکت مهندسی کامپیوتر "کامینگ" درنظر دارد ربات برقی AgAR را در ماه آوریل در صربستان معرفی کند تا در عملیات کشاورزی، به ویژه در مزارع کوچکتر که کارهای پر زحمت را انجام می دهند، به کار گرفته شود.

ربات‌های کشاورزی دستگاه‌های مستقل یا نیمه مستقلی هستند که وظایف مختلفی را در کشاورزی انجام می‌دهند، وظایف فیزیکی دشوار را تسهیل می‌کنند و راندمان تولید را افزایش می‌دهند. 

این ربات ها با استفاده از فناوری های پیشرفته ای مانند هوش مصنوعی، یادگیری ماشینی، سنسورهای با دقت بالا و موقعیت یابی و ناوبری ماهواره ای در حال توسعه هستند.

به گفته مؤسسه بایوسنس در نووی ساد که بر روی پروژه‌هایی از جمله سامانه های زیستی و فناوری اطلاعات کار می کند، در چشم‌اندازی وسیع‌تر، تمرکز رو به رشد صربستان بر فناوری کشاورزی، دیجیتالی کردن کشاورزی به کشاورزان کمک می‌کند تا به شرایط متغیر آب و هوایی به خوبی پاسخ داده و این مسئله باعث افزایش تولیدات کشاورزی می شود.

کامینگ در پایگاه اینترنتی خود اعلام کرد:" بازار فعلی ربات های کشاورزی در مراحل ابتدایی اش قرار دارد. ربات‌های کشاورزی عمدتاً برای اهداف خاصی ساخته می‌شوند و تنها می توانند یک فعالیت (چیدن، سمپاشی، کاشت...) را انجام دهند." 

در بیانیه این شرکت آمده است:" ما راه‌حل اين مشكل را در توسعه يك ربات كشاورزي جهاني كاملاً الكتريكي می بینیم كه از اتصالاتش براي كشاورزي دقيق (هرس تاكستان، وجين ليزری...) و نيز ضمائم كشاورزي سنتي استفاده می کند."

پروژه AgAR که در فوریه 2022 از طریق همکاری بین شرکت مهندسی کامینگ و دانشکده مهندسی مکانیک در دانشگاه نیس آغاز شد، منجر به تولید دو نمونه اولیه از این ربات ها شد.

ویژگی برجسته ربات AgAR استقلال آن است که با یک باتری با ظرفیت بالا امکان کارکرد مداوم هشت تا 12 ساعت را فراهم می کند. 

این ربات ها به گونه ای ساخته شده اند که براحتی در زمین های ناهموار کشاورزی کاربرد دارند.

AgAR توسط چهار موتور 1.5 کیلوواتی، با حداکثر سرعت 1.8 متر بر ثانیه و بار 500 کیلوگرم هدایت می شود.